FDB039N06 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 4 673
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 3 727
Datasheet
In Stock: 166
Renesas Electronics Corporation
Nexperia USA Inc.
N-Channel 60 V 120A (Tc) 231W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
TO-263
Brushless DC Motor Control | Datasheet Preview
FDB039N06
DigiKey Part Number
FDB039N06TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDB039N06
Description
MOSFET N-CH 60V 120A TO263
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FDB039N06 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
133 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8235 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
231W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.9mOhm @ 75A, 10V