BZX84C7V5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 1 421 488
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 405 395
Datasheet
Upgrade
Central Semiconductor Corp
Upgrade
Diodes Incorporated
In Stock: 669
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
In Stock: 69
Zener Diode 7.5 V 350 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3
BZX84C7V5
DigiKey Part Number
BZX84C7V5FSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C7V5
Description
DIODE ZENER 7.5V 350MW SOT23
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84C7V5 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
350 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms