BZX84C6V8LT3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 12 420
Datasheet
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 254 435
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
Similar
Nexperia USA Inc.
Diodes Incorporated
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
Zener Diode 6.8 V 225 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
BZX84C6V8LT3
DigiKey Part Number
BZX84C6V8LT3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C6V8LT3
Description
DIODE ZENER 6.8V 225MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 4 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
225 mW