BZX84C6V8 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2156-BZX84C6V8-488-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZX84C6V8 |
Description | DIODE ZENER 6.8V 250MW |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 6.8 V 250 mW ±5% Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BZX84C6V8 Models |
Category | Power - Max 250 mW |
Mfr | Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms |
Packaging Bulk | Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 4 V |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Base Product Number |
Tolerance ±5% |