BZX84C10LT3G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Diotec Semiconductor
Diodes Incorporated
Zener Diode 10 V 250 mW ±6% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
BZX84C10LT3G
DigiKey Part Number
BZX84C10LT3G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C10LT3G
Description
DIODE ZENER 10V 250MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84C10LT3G Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 7 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
250 mW