G7L-2A-BUB-CB-AC100/120 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Omron Electronics Inc-EMC Div
In Stock: 18
Datasheet
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 120VAC Coil Chassis Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
G7L-2A-BUB-CB-AC100/120
DigiKey Part Number
39-G7L-2A-BUB-CB-AC100/120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G7L-2A-BUB-CB-AC100/120
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
G7L-2A-BUB-CB-AC100/120 Models
Category
Termination Style
Screw Terminal
Mfr
Coil Insulation
Class B
Series
Must Operate Voltage
75 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
18 VAC
Part Status
Active
Operate Time
30 ms
Mounting Type
Release Time
30 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
25 A
Approval Agency
CSA, TUV, UR
Switching Voltage
250VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
6250VA
Coil Resistance
5.26 kOhms
Coil Current
20.4 mA