Z-15GW4455-B
DigiKey Part Number
Z8193-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z-15GW4455-B
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
EDA/CAD Models
Z-15GW4455-B Models
Ingress Protection
IP62
Series
Operating Force
90gf
Packaging
Bulk
Release Force
14gf
Operating Position
0.748" (19.0mm)
Differential Travel
0.138" (3.5mm)
Overtravel
0.219" (5.6mm)
Current Rating (Amps)
15A (AC), 6A (DC)
Mechanical Life
10,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Voltage Rating - DC
30 V
Operating Temperature
-15°C ~ 80°C