Z-15GW22-B
Z-15GW22-B
Z-15GW22-B
DigiKey Part Number
SW197-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z-15GW22-B
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
EDA/CAD Models
Z-15GW22-B Models
Ingress Protection
IP00
Series
Operating Force
160gf
Packaging
Tray
Release Force
42gf
Operating Position
1.188" (30.2mm)
Differential Travel
0.020" (0.5mm)
Overtravel
0.094" (2.4mm)
Current Rating (Amps)
15A (AC), 6A (DC)
Mechanical Life
10,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Voltage Rating - DC
30 V
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C