XW2R-J40G-T
DigiKey Part Number
Z10167-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XW2R-J40G-T
Description
INTERFACE MOD RCPT 40PS 16-26AWG
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Interface Module Terminal Blocks - Screw Connection To Rectangular, Female 16-26 AWG
Category
Positions / Poles
40
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Voltage - Rated
125VAC
Series
Current Rating (Per Contact)
1 A
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 55°C
Part Status
Active
Length
5.972" (151.70mm)
Process Side Connection
Terminal Blocks - Screw Connection
Width
1.969" (50.00mm)