XW2R-E50GD-T
DigiKey Part Number
236-XW2R-E50GD-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XW2R-E50GD-T
Description
INTERFACE MOD HDR 50POS 16-22AWG
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Interface Module Terminal Blocks - Screw Connection To Rectangular, Male 16-26 AWG
Category
Control Side Cable Retainer
Latches
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Positions / Poles
50
Series
Voltage - Rated
125VAC, 24VDC
Packaging
Bulk
Current Rating (Per Contact)
1 A
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 55°C
Process Side Connection
Terminal Blocks - Screw Connection
Width
1.969" (50.00mm)