Image for R88M-K75030T-BS2 is not available
R88M-K75030T-BS2
DigiKey Part Number
R88M-K75030T-BS2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R88M-K75030T-BS2
Description
SERVOMOTOR 3000 RPM 230V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Servomotor 3000 RPM 750W Absolute 230VAC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R88M-K75030T-BS2 Models
Category
Size / Dimension
Square - 3.150" x 3.150" (80.00mm x 80.00mm)
Diameter - Shaft
0.748" (19.00mm)
Series
Length - Shaft and Bearing
1.378" (35.00mm)
Mounting Hole Spacing
3.543" (90.00mm)
Features
Brake, Key
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
1005 / 7100
Voltage - Rated
230VAC
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
RPM
3000 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm)
339.9 / 2400
Weight
6.8 lbs (3.1 kg)
Power - Rated
750W