Image for R88M-K75030H-OS2 is not available
R88M-K75030H-OS2
DigiKey Part Number
R88M-K75030H-OS2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R88M-K75030H-OS2
Description
SERVOMOTOR 3000 RPM 230V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Servomotor 3000 RPM 750W Incremental 230VAC
Category
Size / Dimension
Square - 3.150" x 3.150" (80.00mm x 80.00mm)
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Diameter - Shaft
0.748" (19.00mm)
Series
Length - Shaft and Bearing
1.378" (35.00mm)
Packaging
Bulk
Mounting Hole Spacing
3.543" (90.00mm)
Part Status
Active
Termination Style
Connector
Type
AC Motor
Features
Key, Oil Seal
Function
Servomotor
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
1005 / 7100
Voltage - Rated
230VAC
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
RPM
3000 RPM
Approval Agency
CE, CSA, cULus, TUV, UL
Torque - Rated (oz-in / mNm)
339.9 / 2400
Weight
5 lbs (2.3 kg)
Power - Rated
750W