Image for R88M-K60020C is not available
R88M-K60020C
DigiKey Part Number
R88M-K60020C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R88M-K60020C
Description
SERVOMOTOR 2000 RPM 400V
Detailed Description
AC Motor Servomotor 2000 RPM 600W Absolute 400VAC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R88M-K60020C Models
Category
Encoder Type
Absolute
Size / Dimension
Square - 3.937" x 3.937" (100.00mm x 100.00mm)
Series
Diameter - Shaft
0.748" (19.00mm)
Length - Shaft and Bearing
2.165" (55.00mm)
Mounting Hole Spacing
4.528" (115.00mm)
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
1216 / 8590
Voltage - Rated
400VAC
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
RPM
2000 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm)
405 / 2860
Weight
7.7 lbs (3.5 kg)
Power - Rated
600W