Image for R88M-K40020C-BOS2 is not available
R88M-K40020C-BOS2
DigiKey Part Number
R88M-K40020C-BOS2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R88M-K40020C-BOS2
Description
SERVOMOTOR 2000 RPM 400V
Detailed Description
AC Motor Servomotor 2000 RPM 400W Absolute 400VAC
Category
Size / Dimension
Square - 3.937" x 3.937" (100.00mm x 100.00mm)
Diameter - Shaft
0.748" (19.00mm)
Series
Length - Shaft and Bearing
2.165" (55.00mm)
Mounting Hole Spacing
4.528" (115.00mm)
Features
Brake, Key, Oil Seal
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
811.4 / 5730
Voltage - Rated
400VAC
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
RPM
2000 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm)
270.5 / 1910
Weight
9 lbs (4.1 kg)
Power - Rated
400W