Image for R88M-G7K515T-BO is not available
R88M-G7K515T-BO
DigiKey Part Number
R88M-G7K515T-BO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R88M-G7K515T-BO
Description
SERVOMOTOR 1500 RPM 200V
Detailed Description
AC Motor Servomotor 1500 RPM 7.5kW Absolute 200VAC
Category
Size / Dimension
Square - 6.929" x 6.929" (176.00mm x 176.00mm)
Diameter - Shaft
1.654" (42.00mm)
Series
Length - Shaft and Bearing
4.449" (113.00mm)
Mounting Hole Spacing
7.874" (200.00mm)
Termination Style
Connector
Features
Brake, Oil Seal
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
15719 / 111000
Voltage - Rated
200VAC
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
RPM
1500 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm)
6797 / 48000
Weight
99 lbs (44.9 kg)
Power - Rated
7.5kW