R88M-G40030H-BO
DigiKey Part Number
R88M-G40030H-BO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R88M-G40030H-BO
Description
SERVOMOTOR 3000 RPM 200V
Detailed Description
AC Motor Servomotor 3000 RPM 400W Incremental 200VAC
Category
Size / Dimension
Square - 2.362" x 2.362" (60.00mm x 60.00mm)
Diameter - Shaft
0.551" (14.00mm)
Series
Length - Shaft and Bearing
1.181" (30.00mm)
Mounting Hole Spacing
2.756" (70.00mm)
Termination Style
Cable with Connector
Features
Brake, Oil Seal
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
509.8 / 3600
Voltage - Rated
200VAC
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
RPM
3000 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm)
184.1 / 1300
Weight
3.7 lbs (1.7 kg)
Power - Rated
400W