R88M-G20030L-S2
DigiKey Part Number
Z12663-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R88M-G20030L-S2
Description
SERVOMOTOR 3000 RPM 100V
Detailed Description
AC Motor Servomotor 3000 RPM 200W Incremental 100VAC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R88M-G20030L-S2 Models
Category
Size / Dimension
Square - 2.362" x 2.362" (60.00mm x 60.00mm)
Diameter - Shaft
0.433" (11.00mm)
Series
Length - Shaft and Bearing
1.181" (30.00mm)
Mounting Hole Spacing
2.756" (70.00mm)
Termination Style
Cable with Connector
Features
Key
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
252.1 / 1780
Voltage - Rated
100VAC
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
RPM
3000 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm)
90.65 / 640
Weight
1.8 lbs (816.5 g)
Power - Rated
200W