MY4Z-CBG AC100/110
DigiKey Part Number
Z9805-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MY4Z-CBG AC100/110
Description
RELAY 4PDT 110V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Termination Style
Plug In
Series
Must Operate Voltage
88 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
33 VAC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Socketable
Release Time
20 ms
Coil Voltage
110VAC
Contact Material
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Approval Agency
CE, CSA, UR, VDE
Contact Rating (Current)
1 A
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Coil Resistance
3.75 kOhms
Coil Current
29.3 mA