MKS2PI-AC240
DigiKey Part Number
Z3214-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS2PI-AC240
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 240VAC Coil Socketable
Category
Features
Mechanical Indicator, Test Button
Mfr
Termination Style
Plug In, 8 Pin (Octal)
Series
Must Operate Voltage
192 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
72 VAC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Tin Indium (AgSnIn)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CSA, cURus, TUV
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 300W
Coil Resistance
4.48 kOhms
Coil Current
9.6 mA