LY2N-CR-AC110/120
DigiKey Part Number
Z12584-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY2N-CR-AC110/120
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 120VAC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LY2N-CR-AC110/120 Models
Category
Features
Lighted Indicator, RC Circuit
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Operate Voltage
96 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
36 VAC
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 1250W
Coil Resistance
4.43 kOhms
Coil Current
9.2 mA