LY2-0-AC220/240
DigiKey Part Number
Z8392-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY2-0-AC220/240
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 240VAC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LY2-0-AC220/240 Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
192 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
72 VAC
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 1250W
Coil Resistance
18.79 kOhms
Coil Current
4.6 mA