LY2-0-AC110/120 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 87
Datasheet
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 120VAC Coil Through Hole
LY2-0-AC110/120
LY2-0-AC110/120
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
LY2-0-AC110/120
DigiKey Part Number
Z975-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY2-0-AC110/120
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
96 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
36 VAC
Part Status
Active
Operate Time
25 ms
Mounting Type
Release Time
25 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CE, CSA, TUV, UR
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 1250W
Coil Resistance
4.43 kOhms
Coil Current
9.2 mA