LY1-AC110/120
LY1-AC110/120
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
LY1-AC110/120
DigiKey Part Number
Z781-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY1-AC110/120
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 120VAC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Operate Voltage
96 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
36 VAC
Part Status
Active
Operate Time
25 ms
Mounting Type
Release Time
25 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
15 A
Approval Agency
CE, CSA, TUV, UR
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
3750VA, 1875W
Coil Resistance
4.43 kOhms
Coil Current
9.2 mA