G3NA-210B-UTU-DC5-24
G3NA-210B-UTU-DC5-24
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
G3NA-210B-UTU-DC5-24
DigiKey Part Number
Z3275-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G3NA-210B-UTU-DC5-24
Description
SSR RELAY SPST-NO 10A 19-264V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G3NA-210B-UTU-DC5-24 Models
Category
Voltage - Input
5 ~ 24VDC
Mfr
Voltage - Load
19 V ~ 264 V
Series
Load Current
10 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C