E5EC-RR4D5M-011
DigiKey Part Number
SW1731-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E5EC-RR4D5M-011
Description
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Category
Display Characters - Height
0.710" (18.00mm), 0.433" (11.00mm), 0.307" (7.80mm)
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Voltage - Supply
24VAC/DC
Series
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 92.00mm x 45.00mm
Packaging
Box
Mounting Type
Panel Mount
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Type
Process, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
Ingress Protection
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Input Range
-200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Features
Event Input, Heater Fault Detection
Output Type
Relay (6)
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C