E5EC-CQ4A5M-011
DigiKey Part Number
SW1948-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E5EC-CQ4A5M-011
Description
CONTROL TEMP/PROC 100-240V PANEL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Process, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W) 100 ~ 240VAC Panel Mount
Category
Display Characters - Height
0.710" (18.00mm), 0.433" (11.00mm), 0.307" (7.80mm)
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Voltage - Supply
100 ~ 240VAC
Series
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 92.00mm x 45.00mm
Packaging
Bulk
Mounting Type
Panel Mount
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Type
Process, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
Ingress Protection
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Input Range
-200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Features
Event Input, Heater Fault Detection
Output Type
Analog, Relay (4), Voltage (External SSR)
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C