E3AS-L80MD 2M
DigiKey Part Number
236-E3AS-L80MD2M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E3AS-L80MD 2M
Description
PHOTOELECTRIC SENSOR; BACKGROUND
Detailed Description
Background Suppression Optical Sensor 0.394" ~ 3.150" (10.00mm ~ 80.00mm) PNP
Category
Response Time
1ms
Output Configuration
PNP
Series
Light Source
Red (650nm)
Connection Method
Cable
Ingress Protection
IP67, IP69K
Sensing Method
Background Suppression
Cable Length
78.74" (2m)
Sensing Distance
0.394" ~ 3.150" (10.00mm ~ 80.00mm)
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V