E2FM-X1R5B1-M1
DigiKey Part Number
Z11459-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E2FM-X1R5B1-M1
Description
SENSOR PROX INDUCT 1.5MM CYLIND
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.059" (1.5mm) IP67 Cylinder, Threaded - M8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
E2FM-X1R5B1-M1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Shielding
Shielded
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Material - Body
Stainless Steel
Series
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Bulk
Termination Style
Connector
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
0.059" (1.5mm)
Indicator
LED
Output Type
PNP-NO, 3-Wire
Package / Case
Cylinder, Threaded - M8
Response Frequency
200Hz