Image for E2EH-X12D1-M1G is not available
E2EH-X12D1-M1G
DigiKey Part Number
E2EH-X12D1-M1G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E2EH-X12D1-M1G
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 12MM CYL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.472" (12mm) IP67, IP69K Cylinder, Threaded - M30
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
E2EH-X12D1-M1G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Shielding
Shielded
Material - Body
Stainless Steel
Series
Voltage - Supply
10V ~ 32V
Termination Style
Cable with Connector
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 100°C
Ingress Protection
IP67, IP69K
Sensing Distance
0.472" (12mm)
Output Type
NPN-NO, 2-Wire
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Response Frequency
100Hz