E2E2-X18MB1 5M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Omron Automation and Safety
In Stock: 3
Datasheet
Image for E2E2-X18MB1 5M is not available
E2E2-X18MB1 5M
DigiKey Part Number
E2E2-X18MB15M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E2E2-X18MB1 5M
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 18MM CYL
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.709" (18mm) IP67 Cylinder, Threaded - M30
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Material - Body
Nickel-Plated Brass
Series
Voltage - Supply
10V ~ 55V
Packaging
Bulk
Termination Style
Cable Leads
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
0.709" (18mm)
Indicator
LED
Output Type
PNP-NO, 3-Wire
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Response Frequency
100Hz