Image for E2E-X30MB2L30-M1 is not available
E2E-X30MB2L30-M1
DigiKey Part Number
E2E-X30MB2L30-M1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E2E-X30MB2L30-M1
Description
SENSOR INDUCT 30MM PNP M30 NC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 1.181" (30mm) IP67, IP69K Cylinder, Threaded - M30
Category
Shielding
Unshielded
Material - Body
Nickel-Plated Brass
Series
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Box
Termination Style
Connector
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ingress Protection
IP67, IP69K
Sensing Distance
1.181" (30mm)
Output Type
PNP-NC, 3-Wire
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Response Frequency
100Hz