E2E-X14MD1 5M
DigiKey Part Number
Z9181-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E2E-X14MD1 5M
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 14MM CYL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.551" (14mm) IP67 Cylinder, Threaded - M18
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
E2E-X14MD1 5M Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Shielding
Unshielded
Material - Body
Nickel-Plated Brass
Series
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Termination Style
Cable Leads
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
0.551" (14mm)
Output Type
NPN-NO, 2-Wire
Package / Case
Cylinder, Threaded - M18
Response Frequency
400Hz