E2E-S05S12-MC-C1
DigiKey Part Number
Z9174-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E2E-S05S12-MC-C1
Description
SENSOR PROX INDUCT 1.2MM CYLIND
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.047" (1.2mm) IP67 Cylinder, Threaded - M5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
E2E-S05S12-MC-C1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Shielding
Shielded
Material - Body
Stainless Steel
Series
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Termination Style
Connector
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
0.047" (1.2mm)
Output Type
NPN-NO, 3-Wire
Package / Case
Cylinder, Threaded - M5
Response Frequency
4kHz