Image for E2A-M30KN20-WP-C1 2M is not available
E2A-M30KN20-WP-C1 2M
DigiKey Part Number
E2A-M30KN20-WP-C12M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E2A-M30KN20-WP-C1 2M
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 20MM CYL
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.787" (20mm) IP67, IP69K Cylinder, Threaded - M30
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
E2A-M30KN20-WP-C1 2M Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Material - Body
Nickel-Plated Brass
Series
Voltage - Supply
10V ~ 32V
Packaging
Bulk
Termination Style
Cable Leads
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67, IP69K
Sensing Distance
0.787" (20mm)
Indicator
LED
Output Type
NPN-NO, 3-Wire
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Response Frequency
100Hz