DZ-10GV22-1A
DigiKey Part Number
Z12057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DZ-10GV22-1A
Description
SWITCH SNAP ACTION DPDT 10A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch DPDT Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DZ-10GV22-1A Models
Category
Termination Style
Solder Lug
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Ingress Protection
IP00
Series
Operating Force
430gf
Packaging
Bulk
Release Force
42gf
Part Status
Active
Operating Position
1.156" (29.4mm)
Circuit
DPDT
Pretravel
0.120" (3.0mm)
Switch Function
On-Mom
Differential Travel
0.025" (0.6mm)
Current Rating (Amps)
10A (AC/DC)
Overtravel
0.005" (0.13mm)
Voltage Rating - AC
125 V
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V
Electrical Life
500,000 Cycles
Actuator Type
Lever, Roller
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C