Image for A3PA-90B12-24APW is not available
A3PA-90B12-24APW
DigiKey Part Number
A3PA-90B12-24APW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A3PA-90B12-24APW
Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPDT Standard, Illuminated Panel Mount, Snap-In
EDA/CAD Models
A3PA-90B12-24APW Models
Category
Actuator Type
Square, Button
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Color - Actuator/Cap
White
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, White
Part Status
Obsolete
Illumination Voltage (Nominal)
24 VAC/DC
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type
Standard, Illuminated
Ingress Protection
IP40
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 23.50mm x 22.50mm
Switch Function
On-On
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Current Rating (Amps)
5A (AC), 4A (DC)
Mechanical Life
200,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Electrical Life
100,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V