A165W-A2MR-24D-1
A165W-A2MR-24D-1
A165W-A2MR-24D-1
DigiKey Part Number
Z1370-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A165W-A2MR-24D-1
Description
SWITCH SELECT 2POS SPDT 5A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Selector Switch 2 Position SPDT 5A (AC), 3A (DC) 125 V Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A165W-A2MR-24D-1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Illumination Type, Color
LED, Red
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Illumination Voltage (Nominal)
24 VDC
Series
Mounting Type
Panel Mount
Packaging
Bulk
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.00mm Dia
Type
Standard
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Circuit
SPDT
Features
Bezel - Square
Number of Positions
2
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C
Switch Function
On-On
Depth Behind Flange
28.50mm
Current Rating (Amps)
5A (AC), 3A (DC)
Mechanical Life
250,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Electrical Life
100,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V