A-20GV-B7-K
DigiKey Part Number
SW231-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-20GV-B7-K
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 20A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Category
Termination Style
Screw Terminal
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Ingress Protection
IP00
Series
Operating Force
70gf
Packaging
Bulk
Release Force
14gf
Part Status
Active
Operating Position
0.748" (19.0mm)
Circuit
SPDT
Pretravel
0.625" (15.9mm)
Switch Function
On-Mom
Differential Travel
0.094" (2.4mm)
Current Rating (Amps)
20A (AC), 6A (DC)
Overtravel
0.158" (4.0mm)
Voltage Rating - AC
125 V
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V
Electrical Life
500,000 Cycles
Actuator Type
Lever, Straight
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C