MOD-LCD2.8RTP
DigiKey Part Number
1188-MOD-LCD2.8RTP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOD-LCD2.8RTP
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.8"
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color MCU, RGB, SPI 2.8" (71.12mm) 320 x 240 (QVGA)
Category
Viewing Area
44.80mm W x 60.25mm H
Manufacturer
Olimex LTD
Backlight
LED
Packaging
Box
Dot Pixels
320 x 240 (QVGA)
Part Status
Active
Interface
MCU, RGB, SPI
Display Type
TFT - Color
Controller Type
ILI9341V
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Resistive
Dot Size
0.18mm W x 0.18mm H
Diagonal Screen Size
2.8" (71.12mm)