S11K0C-P05MJG0-6000
DigiKey Part Number
1907-1463-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S11K0C-P05MJG0-6000
Description
CONN PLUG MALE 5P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S11K0C-P05MJG0-6000 Models
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
5
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
1
Cable Opening
0.217" ~ 0.236" (5.50mm ~ 6.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C