K20F1C-P07LCC0-500S
DigiKey Part Number
1907-1288-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K20F1C-P07LCC0-500S
Description
CONN RCPT FMALE 7P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Backshell, Strain Relief
Number of Positions
7
Current Rating (Amps)
4A
Shell Size - Insert
0
Cable Opening
0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C