S9S12HY32J0CLL
DigiKey Part Number
S9S12HY32J0CLL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S9S12HY32J0CLL
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 100LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S9S12HY32J0CLL Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
4K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
2K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 8x10b
Core Processor
HCS12
Oscillator Type
Internal
Core Size
16-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz