PESD5V0R1BSF315
DigiKey Part Number
2156-PESD5V0R1BSF315-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD5V0R1BSF315
Description
TVS DIODE 5VWM 5VC DSN06032
Customer Reference
Detailed Description
5V Clamp 4.5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DSN0603-2
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.5A (8/20µs)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
0.1pF @ 2.5GHz
Type
Zener
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5V (Max)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
6V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
5V