MRFE6VP5150NR1
DigiKey Part Number
MRFE6VP5150NR1TR-ND - Tape & Reel (TR)
MRFE6VP5150NR1CT-ND - Cut Tape (CT)
MRFE6VP5150NR1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRFE6VP5150NR1
Description
RF MOSFET LDMOS 50V TO270-4
Customer Reference
Detailed Description
RF Mosfet 50 V 100 mA 230MHz 26.1dB 150W TO-270 WB-4
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MRFE6VP5150NR1 Models
Category
Voltage - Test
50 V
Manufacturer
NXP USA Inc.
Current - Test
100 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Output
150W
Part Status
Last Time Buy
Voltage - Rated
133 V
Technology
LDMOS
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
Dual
Package / Case
TO-270AB
Frequency
230MHz