MRF6V2150NBR5
DigiKey Part Number
MRF6V2150NBR5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRF6V2150NBR5
Description
RF MOSFET LDMOS 50V TO272-4
Customer Reference
Detailed Description
RF Mosfet 50 V 450 mA 220MHz 25dB 150W TO-272 WB-4
Category
Current - Test
450 mA
Manufacturer
NXP USA Inc.
Power - Output
150W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Rated
110 V
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
LDMOS
Package / Case
TO-272BB
Frequency
220MHz
Supplier Device Package
TO-272 WB-4
Gain
25dB
Base Product Number
Voltage - Test
50 V