MCIMX6L8DVN10AA
DigiKey Part Number
MCIMX6L8DVN10AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCIMX6L8DVN10AA
Description
IC MPU I.MX6SL 1.0GHZ 432MAPBGA
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-A9 Microprocessor IC i.MX6SL 1 Core, 32-Bit 1.0GHz 432-MAPBGA (13x13)
Category
Display & Interface Controllers
Keypad, LCD
Manufacturer
NXP USA Inc.
Ethernet
10/100Mbps (1)
Series
USB
USB 2.0 + PHY (3)
Packaging
Tray
Voltage - I/O
1.2V, 1.8V, 3.0V
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
0°C ~ 95°C (TJ)
Core Processor
ARM® Cortex®-A9
Security Features
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
1.0GHz