MC68302AG20CB1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 8 450
Datasheet
M68000 Microprocessor IC M683xx 1 Core, 8/16-Bit 20MHz 144-LQFP (20x20)
MC68302AG20CB1
DigiKey Part Number
MC68302AG20CB1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC68302AG20CB1
Description
IC MPU M683XX 20MHZ 144LQFP
Customer Reference
Detailed Description
Category
RAM Controllers
DRAM
Manufacturer
NXP USA Inc.
Graphics Acceleration
No
Series
Voltage - I/O
5.0V
Packaging
Tray
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Core Processor
M68000
Package / Case
144-LQFP
Number of Cores/Bus Width
1 Core, 8/16-Bit
Supplier Device Package
144-LQFP (20x20)
Speed
20MHz