MC35XS3400CHFKR2
DigiKey Part Number
MC35XS3400CHFKR2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC35XS3400CHFKR2
Description
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:4 24PQFN
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:4 N-Channel 6A 24-PQFN (12x12)
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.5V
Mfr
Current - Output (Max)
6A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Rds On (Typ)
35mOhm (Max)
Part Status
Obsolete
Features
Internal PWM, Slew Rate Controlled, Watchdog Timer
Switch Type
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Number of Outputs
4
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Ratio - Input:Output
1:4
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
High Side
Supplier Device Package
24-PQFN (12x12)
Output Type
N-Channel
Package / Case
Interface
SPI
Base Product Number
Voltage - Load
6V ~ 20V