MC10XS6225EK
DigiKey Part Number
MC10XS6225EK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC10XS6225EK
Description
IC PWR SWITCH HIGH SIDE 32HSOP
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 3.8A, 9A 32-HSOP
Category
Current - Output (Max)
3.8A, 9A
Mfr
Rds On (Typ)
10mOhm, 25mOhm
Packaging
Tube
Features
Status Flag
Part Status
Obsolete
Fault Protection
Open Load Detect, Over Temperature
Switch Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Number of Outputs
2
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
High Side
Supplier Device Package
32-HSOP
Interface
SPI
Package / Case
Voltage - Load
7V ~ 18V
Base Product Number
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V