LPC11U37FBD64/50EL
DigiKey Part Number
568-LPC11U37FBD64/50EL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPC11U37FBD64/50EL
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0 LPC11Uxx Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
4K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
10K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 8x10b SAR
Core Processor
ARM® Cortex®-M0
Oscillator Type
Internal
Core Size
32-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
50MHz